Мета: ознайомити
із поняттям символу, сформувати уявлення про способи кодування інформації, види
кодів, вчити кодувати текстові повідомлення, формувати вміння узагальнювати,
робити висновки, розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість,
виховувати самостійність та наполегливість.
Обладнання: малюнок
розвідника, школи шпигунів, посвідчення
шпигунів, «послання» (малюнок різних символів), малюнки – підказки для фізкультхвилинок, прапорці червоні, підручник «Сходинки до
інформатики» авт.Корнієнко М.М., зошит «Сходинки до інформатики» авт.Корнієнко
М.М., комп’ютори, навчально-розвивальна програма «Сходинки до інформатики».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Продзвенів гучний дзвінок
Нас покликав на урок.
Сіли рівно, всі завзято
Починаєм працювати.
II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Завдання «Розкодуй слова» Під кожним знаком є літери , на ваших картках
потрібно зайти попорядку літери і складеться слово.
-
Що таке “інформація”? (Знання, які
ми отримуємо за допомогою повідомлень.)
-
Що можна робити з інформацією? (Передавати,
отримувати, опрацьовувати, зберігати.)
-
Як можна передавати інформацію? (У вигляді
текстових повідомлень, графічних, звукових, умовних знаків чи комбінованих повідомлень)
III.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Оголошення теми уроку.
Розповідь:
- Дійсно, інформацію можна передавати по
–різному. Проте найнезвичайніше передають інформацію – розвідники та шпигуни,
бо вони зашифровують її так, що прочитати її можуть не всі. (Малюнок розвідника.)
І наша сьогоднішня тема Поняття про
символи та їх кодування. Кодування та декодування повідомлень.
Ми з вами сьогодні будемо теж
розвідниками, бо будемо вчитися зашифровувати інформацію, розшифровувати коди,
тобто станемо учнями школи розвідників. (Малюнок
школи.)
А щоб
потрапити до цієї школи вам потрібно здати вступний іспит: відгадати перше
зашифроване послання - це ребус у зошиті с.10., вправа 2 (Відгадка –Ода(Ода – це старовинна пісня на будь-яку тему, яка виконувалася
в Стародавній Греції хором під музичний супровід.),Намисто).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди:
-
Молодці. Тепер ми можемо вчитися майстерності шпигунів та розвідників.
По-перше,
потрібно знати перше слово шпигунів - символи – це спеціальні значки, які можуть
зрозуміти не всі, а лише певна група, ну наприклад, учні нашого класу. Подивіться на послання. (Малюнок з різними символами).
Чи відомі
вам, дорогі шпигуни, хоч якісь з цих символів?Слайд3 (Діти повідомляють,
яку інформацію вони змогли
розшифрувати.) Ну звичайно, щоб зашифрувати те, що ми говоримо, люди
придумали літери, те що рахуємо – цифри, співаємо – ноти. Можна сказати , що букви є кодами звуків. Слайд 8
Кодування – це перетворення повідомлень у зручну для передавання,
зберігання та опрацювання форму.
Проте, зверніть увагу, одна й та сама інформація може бути закодована по-різному: підручнику на ст.28: наприклад, українською, англійською, російською мовами. У закодовані китайські та японські ієрогліфи є
символи, якими кодується буква або слово.
Для того щоб їх прочитати треба знати символи цього коду.
Повідомлення можна закодувати у вигляді ребуса. – це слово або речення, зображене
за допомогою малюнків, цифр, букв та різних знаків.
А от моряки придумали як знаходячись на різних
кораблях на такій відстані, коли з одного
корабля нічого не чути на інший, передавати інформацію - за допомогою яскравих
червоних прапорців (слайд9 ), кожне положення тіла та
прапорця – це якась буква.
V.Фізкультхвилинка.
- Гра «Кодувальники та декодувальники».
Подивіться уважно на картки , в них
розташовані числа і букви. Треба скласти цифри по - порядку і дізнаєтесь які
слова за шифровані.
1
к
|
7
л
|
5
в
|
3
д
|
4
у
|
6
а
|
2
о
|
8
ь
|
9
н
|
10
и
|
11
к
|
12
и
|
3
к
|
1
д
|
4
о
|
2
е
|
5
д
|
7
в
|
6
у
|
8
а
|
9
л
|
11
н
|
10
ь
|
12
и
|
13
к
|
14
и
|
|
|
Щойно ми з вами розшифрували
закодоване повідомлення. В такому випадку кажуть, що ми його декодували. (Малюнок розвідника – зі словами «кодування» та «декодування». Слайд 6 Діти пересідають по своїм шифрам
Практична робота.
·
«Кодувальники» працюють з програмою «Скарбниця знань» , 3
клас, Зашифрувати -за кодувати повідомлення 1.
·
«Декодувальники» працюють з програмою
«Скарбниця знань», 3 клас, Зашифрувати - розкодовують повідомлення 2.(самостійно).
·
Через 7-8 хв. фізкультхвилинка
для очей «Муха»
Треба трохи відпочити
Вправи для очей зробити.
(Рухають очима, наче муха сіла
їм на носа, потім перелетіла на живіт, тоді пролетіла перед ними, потім полетіла вгору. Голова при
цьому не рухається.)
Продовжують працювати над
завданнями. Ще через 6 хв. підгрупи міняються «ролями»
кодувальники стають декодувальниками і навпаки та міняються робочими місцями. Ще через 6 хв.- вправа для очей «Муха» і знову продовжується робота.
VІ. Закріплення знань.
- Щойно ми з вами оволоділи головними знаннями
розвідників – знаннями про шифри та коди, довідалися як можна кодувати та
декодувати повідомлення. І тепер можемо братися до справжніх серйозних завдань.
1. Прочитає закодоване прислів`я на слайді.
Хліб – усьому голова.
Книга вчить, як на світі жить.
- Із завданнями ви впоралися чудово.
а) Розгадайте ребус «Кодувальники» перший ребус відгадують, «Декодувальники» другий.
VІІ. Підсумок
уроку. Домашнє завдання.
1.
«Інтерв’ю». Від
імені героїв на малюнках(малюнки
художника, історика,музиканта ) доповни речення:
- Якби я був …, то для кодування використовував…»
2. Метод
«мікрофон»:
- Що запам’яталося та сподобалося на уроці?
3.Підсумкове
слово вчителя:
- Діти, ви сьогодні були учнями шпигунської школи
і оволоділи майстерністю кодування та декодування інформації. А
підтвердженням ваших успіхів є те, що отримуєте посвідчення шпигуна (вчитель вручає посвідчення учням класу.) Молодці! Всі постарались. Хочу
відмітити серед вас тих декодувальників, які впорались найкраще , вони
отримують посвідчення шпигуна Кращий
серед кращих.
4. Ну і як годиться в шпигунській школі учні отримують не звичайні домашні
завдання: поспостерігати за кодами, якими ми користуємося у повсякденному
житті. Про найцікавіші - розповісте у класі.
На цьому на
урок закінчується. До побачення!
'
|
ª
|
9
|
·
|
»
|
(
|
²
|
¬
|
'
|
º
|